Читаємо = перемагаємо, адже читаюча й думаюча нація – це сила!

30.09.24

6 цікавих фактів про козаків

 



З давніх-давен Божа Матір вважалася покровителькою усього українського козацтва.

А козацький рід оспівується й у державному гімні.

Образ захисника, котрий стоїть за честь та волю нашого народу, міцно закарбувався в пам’яті поколінь.

Тож козак в українській культурі – воїн, озброєний захисник Вітчизни, що боронить віру, гідність та звичаї усього народу.

У рай за «оселедця»

Оселедець для козаків був важливим атрибутом. Носити його мав право тільки той козак, який пройшов усі випробування. А одним із покарань було саме відрізання чуба.

Козаки вважали, що завдяки “оселедцю” вони потраплять до раю. Вірили, що коли вони загинуть у бою, Бог витягне їх із пекла за чуба. А ще козаки казали: “Як на війні загину – мене ангел понесе в небо за чуприну”.

Відкриті курені

Існував у запорожців цікавий звичай. Їхні курені були завжди відкриті.

Мандрівник чи перехожий міг зайти туди, погостювати, навіть за відсутності господаря.

Однак існувало суворе правило: з куреня нічого не виносити, інакше покарання неминуче.

Головний – кухар!

На початку Січі головним Гетьманом був “кашовар”, тобто кухар.

Недаремно і назва була Кошовий Отаман. Кошових отаманів до середини XVII століття часто називали гетьманами.

Перші антикорупціонери в Україні

Знаменита “Конституція Пилипа Орлика” 1710 року закладала підвалини антикорупційного законодавства, які й нині застосовуються.

Так, вона унеможливлювала узурпацію влади. Наприклад, документ передбачав, що військові старшини мають бути обрані вільним голосуванням, що гетьман не має права самовладно привласнювати те, що належить громаді, не має права розділяти громадське майно між іншими людьми.

Тверезе військо

У військових походах козакам пиячити було суворо заборонено. Порушення цього правила прирівнювалось до зради і могло каратись смертю.

Не танцювали гопака, бо це – бойове мистецтво

Як свідчать історичні дані, гопак – окреме бойове мистецтво.

Маленьких хлопчиків вчили танцю від самого дитинства.

Гопак також став і способом бойової підготовки на Січі.

Та згодом плавні рухи почали ставати ритмічними, а після знищення Січі взагалі перетворилися на український народний танець, який зараз часто виконують на сценах.

ІМЗО про використання підручників для 8-11 класів виданих до 2022 року

 ІМЗО про використання підручників для 8-11 класів виданих до 2022 року

Використання підручників для 8, 9 та 10 і 11 класів (рівня стандарту та профільного рівня), виданих до 2022 року з навчальних предметів/інтегрованих курсів: «Зарубіжна література», «Історія України», «Всесвітня історія», «Історія: Україна і світ (інтегрований курс)», «Громадянська освіта (інтегрований курс)», «Географія», «Захист України», належить до компетенції керівників закладів загальної середньої освіти.

Лист ІМЗО від 24.09.2024 р. №21/08-1562 "Про використання підручників"

26.09.24

Готові уроки безпеки

 Готові уроки безпеки

З чого почати навчальний рік? 

З безпекових уроків, звісно! Радимо знайти годину і влаштувати дітям реальний безпековий двіж. Бо матеріали про пригоди без шкоди, які ми підготували спільно зі спеціалістами ДСНС України, Укрзалізниця - Ukrzaliznytsia та UNICEF Ukraine, варто побачити і підліткам, і дорослим.

📌 Тому тут ви знайдете:

✔️ готові презентації для уроків відповідно до віку дітей — 5–7 та 8–9 класи;

✔️ матеріали для інтерактивів та рольових ігор;

✔️ чекліст із пожежної безпеки;

✔️ словничок термінів.

Мінімум часу на підготовку, і ви можете пояснити складні теми зрозумілою для підлітків мовою. Завантажуйте матеріали на сторінці 👉 https://study.ed-era.com/uk/courses/course/5200 

25.09.24

25 вересня - Всесвітній день мрії

 25 вересня - Всесвітній день мрії

Щорічно 25 вересня у всьому світі відзначають Всесвітній день мрії (World Dream Day). Ініціатором його створення є всесвітньо визнаний спікер, педагог і стратег по трансформації - Озіома Егвуонву. Вперше свято було відзначено у 2012 році в Колумбійському університеті. Його головна мета - допомогти кожному з нас здійснити свої мрії.

Не забувайте мріяти щодня. 

Не забувайте усміхатись горю. 

Усміхнені вуста - це та броня, 

яку не зломить навіть ваша доля 

Ліна Костенко

І як ми мріяли колись без мрії?

Точніше, без слова «мрія», яке з’явилось у нашому обігу лише в 19 столітті.

Його називають творінням українського письменника й драматурга Михайла Старицького, який нібито утворив це ніжне від слова «мріти» («неясно виднітися», «бовваніти») і вперше виніс у площину публічності в 1883 році.

Насправді ж це слово, кажуть дослідники, до нього вже вживали Олександр Кониський, Іван Нечуй-Левицький, інші. Його також використовували на шпальтах українських видань 19 століття.

Слово сподобалося й прижилося ще й із легкою руки Лесі Українки та її матері - Олени Пчілки, які активно використовували його у своїй творчості.

Разом зі словом чітко визначилася й наша українська мрія - позбутися нарешті російського поневолення.

І аж досьогодні кожен українець має таку мрію. І ця мрія нас, таких різних, об’єднує й надихає. Подолати ворога. Визволити рідну землю. Побачити, як колосяться родючі поля на рідній мирній землі.

Значення слова «мрія» таке:

«Те, що створене уявою, фантазією».

«Думка про щось бажане, приємне».

«Предмет бажань, прагнень» тощо.

Мріяти - набута здатність людини в процесі еволюції. На відміну від тварин, які живуть задоволенням потреб, людство має цей унікальний дар. Світ мрії вказує нам, куди йти, чого прагнути, і нас часто рятує. І з мрії, зрештою, все й починається.

Тож мріймо, друзі!

А на відео - слово «мрія» та інші прекрасні слова, які спочатку вимріяли, а потім утворили українські письменники

 

18.09.24

8 українських електронних бібліотек

8 українських електронних бібліотек 

 

1. Українська електронна бібліотека “Libruk”

Сайт Libruk зібрав твори різних за жанром і часом українських письменників-класиків і сучасних авторів. У нас ви зможете як завантажити книги у найбільш популярних форматах, так і читати онлайн безпосередньо в нашій бібліотеці.

    На сторінках Libruk ви зможете ознайомитися з біографією письменників України, дізнатися їх творчий шлях, а також поділитися своїми власними враженнями, залишивши коментарі автору, або його творам.

    Окремий розділ Самвидав дозволяє безкоштовно опублікувати свої власні книги, і вже зібрав велику аудиторію. Запрошуємо всіх авторів реєструватися і заявити про себе!

2. Публічна електронна бібліотека української художньої літератури УКРЛІТ.org.

3. Бібліотека української літератури «УкрЛіб»

https://www.ukrlib.com.ua/

4. Електронна бібліотека «Культура України»


5. Електронна бібліотека “Українська література”


6. Електронна бібліотека Національної бібліотеки України для дітей

7. Дитяча публічна онлайн-бібліотека “Читанка”

8. Чтиво — це вільна онлайн-бібліотека україномовної літератури.


9. Книги, посібники, підручники





+ Telegram: https://t.me/pakhomovaeducation


https://t.me/physicsks


МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЧИТАННЯ ЕЛЕКТРОННИХ КНИЖОК У ВІЛЬНОМУ ДОСТУПІ

Возможно, это зарисовка (текст)

📚18 ВЕРЕСНЯ МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЧИТАННЯ ЕЛЕКТРОННИХ КНИЖОК У ВІЛЬНОМУ ДОСТУПІ.
Обирайте те, що вам до душі та не забувайте — книги допомагають нам пізнавати світ та надають підтримку у скрутні часи.👈📖📱

Цікаві факти

  • Екологічність: Електронні книги допомагають зберегти ліси, оскільки для їхнього виробництва не потрібна велика кількість паперу.
  • Доступність: Електронні книги часто коштують дешевше за друковані, а деякі з них можна знайти у вільному доступі.
  • Інтерактивність: Деякі електронні книги мають додаткові функції, такі як аудіокниги, інтерактивні елементи та можливість змінювати шрифт і розмір тексту.
     

    18 вересня – 

    Міжнародний день читання електронних книжок  у вільному просторі.

    Останнім часом всюди: у метро, автобусах, на навчанні, в парках, та практично скрізь можна побачити людей з компактними електронними пристроями в руках. Чим же викликана така популярність електронних книг?

    Звичайно, головною і найбільш вагомою перевагою можна вважати компактність електронної книги: все-таки набагато зручніше буде нести в сумці електронний аналог, наприклад, «Війни і миру», ніж друковані чотири томи. Пам’ять електронного носія дозволяє носити з собою цілу бібліотеку з величезної кількості книг. Читати електронні книги можна, користуючись ноутбуком, комп’ютером або планшетним пристроєм для читання — «читалці» — й іншими пристроями. Зберігати завантажену книгу можна на диску комп’ютера, флешці, у пам’яті «читалки».

    Сучасні технології потрапили в абсолютно всі сфери існування людини – від побуту до науки. В останні роки у вільному доступі можна знайти безліч електронних книг, які поступово витісняють з ринку паперові видання. Пов’язано це з кількома перевагами, які надають електронні книги – безкоштовність, можливість в один пристрій для читання електронних книг вміщати до десятка тисяч видань, невелика вага пристрою, можливість знаходити в тексті окремі фрагменти, заголовки, слова тощо. Багато читачів стверджують, що електронні видання скоро повністю витіснять книги традиційного формату з ринку, але навряд чи це станеться.

    Зважаючи на новизну та популярність такого інформаційного ресурсу, як електронна книга, сьогодні 18 вересня відзначаємо Міжнародний день читання електронних книжок у вільному доступі.

    Незважаючи на безліч переваг електронних книг, в паперових теж є чимало корисного. У першу чергу, навряд чи абсолютно всі читачі почнуть користуватися електронними книгами. Адже жоден, навіть найновіший і сучасний пристрій, не може замінити задоволення посидіти на веранді або біля каміна з книжкою, пошурхотіти сторінками улюбленого видання. Особливо це стосується читачів старшого покоління, для яких покупка нової книги, її перегортання є особливим ритуалом. Багато хто любить аромат книг, романтику самого процесу читання. Технологічність читання електронної книги не може надати всього цього.

    Однак виробники намагаються наблизити сприйняття електронної книги до класичної – паперової. З 2007 року виникають екрани з технологією електронного паперу, розробленої для імітації на дисплеї звичайного паперового аркуша. Цікаво, що робота над подібним проектом була розпочата фірмою Xerox ще в 70-х роках. На відміну від LCD-екранів, що використовують підсвідку для формування зображення, e-ink, як звичайна папір, формує зображення у відбитому світлі. За рахунок цього такі екрани можуть відображати текст і графіку значний час, при цьому практично не споживаючи енергію. У зв’язку із цим збільшується число виробників і кількість різних моделей. Однак, наразі електронні книги значно уступають за популярністю смартфонам і КПК у використанні для читання. Переваги електронних читалок:

    В електронній книзі можливий пошук по тексту, переходи за гіперпосиланнями, відображення приміток, цілком реалізоване підключення словників.

    В одному пристрої можна зберігати всю вашу бібліотеку.

    Доступність. Інтернет відкриває величезні можливості пошуку й завантаження книг, що цікавлять вас. При цьому ціна такої книги здебільшого в рази менша.

    Наявність можливості роботи з іншим цифровим вмістом, окрім тексту.

    Можливість конвертування в потрібний формат особистих записів і створення з них власних щоденників і записних книжок, які зручно зберігати у своїй мобільній бібліотеці.

    Економія паперу безсумнівно порадує захисників природи.

     

    Електронні бібліотеки світу – безкоштовно.

    https://sites.google.com/site/openbookclassic/ - бескоштовна електорнна українська бібліотека

     

    http://ae-lib.org.ua/index.htm - окрім художніх творів та белетристики, тут є ще й роботи з філології та філософії.

     

    http://poetyka.uazone.net – поетична бібліотека українською мовою

     

    http://www.nbuv.gov.ua -  Національної бібліотеки України імені Вернадського – найбільша в Україні база даних наукової літератури. 

     

    https://openlibrary.org - бібліотека творів класичної літератури, налічує понад мільйон матеріалів різними мовами.

     

    http://sites.utoronto.ca/elul/index.html - Електронна бібліотека української літератури Торонтськогго університету (Канада) 

     

    https://www.adelaide.edu.au/library/news/list/2020/01/07/ebooksadelaide-has-now-officially-closed - Бібліотека  Університету Аделаїди містить роботи з літератури, філософії, релігії, історії та інших тематик, а також твори художньої літератури мовою оригіналу.

     

    http://onlinebooks.library.upenn.edu - Бібліотека Пенсильванського університету налічує більше двох мільйонів безкоштовних електронних книг, тематика – від історії до юриспруденції та медицини. Книги можна завантажити у форматі zip або txt.

     

    https://www.bartleby.com - Bartleby пропонує доступ до художньої та наукової літератури.    

    https://eric.ed.gov - ERIC – інформаційний центр навчальних ресурсів (The Education Resources Information Center, ERIC), фінансується Інститутом педагогічних наук Міністерства освіти США, надає доступ до 1,5 мільйона бібліографічних записів – цитат, статей, журналів та інших матеріалів, пов’язаних із викладанням та навчанням, з яких приблизно чверть доступні у повнотекстовій версії.