У своїй діяльності шкільні бібліотеки керуються Конституцією України; Законами України: "Про освіту", "Про загальну середню освіту", "Про бібліотеки і бібліотечну справу"; Постановами Кабінету Міністрів України; Розпорядженнями Кабінету Міністрів України; Нормативними актами Міністерства освіти і науки України; "Положенням про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу".
На цій сторінці ви знайдете нормативні документи, які регламентують діяльність шкільної бібліотеки.
Детально розглянуто технологію роботи шкільної бібліотеки, вимоги до ведення облікової та іншої документації.
Про бібліотеки і бібліотечну справу
ЗАКОН України від 27.01.1995 р.
№ 32/35-ВР (зі змінами та доповненнями)
Цей Закон визначає статус бібліотек, правові та організаційні засади діяльності бібліотек і бібліотечної справи в Україні. Цей Закон гарантує право на вільний доступ до інформації, знань, залучення до цінностей національної та світової культури, науки та освіти, що зберігаються в бібліотеках.
Розділ І
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Визначення термінів
У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:
• бібліотека — Інформаційний, культурний, освітній заклад, що має упорядкований фонд документів і надає їх у тимчасове користування фізичним та юридичним особам;
• бібліотечні ресурси — упорядковані фонди документів на різних носіях інформації, довідково-пошуковий апарат, матеріально-технічні засоби опрацювання, зберігання і передачі інформації;
• бібліотечна система України — розгалужена мережа бібліотек різних видів, пов'язаних
взаємодією і взаємо використанням бібліотечних ресурсів;
• бібліотечна справа — галузь інформаційної, культурної, освітньої діяльності суспільства, що включає створення і розвиток мережі бібліотек, формування та обробку бібліотечних фондів, організацію бібліотечного, інформаційного та довідково-бібліографічного обслуговування користувачів бібліотек, підготовку бібліотечних кадрів, наукове та методичне забезпечення розвитку бібліотек;
• бібліотечний фонд — упорядковане зібрання документів, що зберігається в бібліотеці;
• документ — матеріальна форма одержання, зберігання, використання і поширення інформації, зафіксованої на папері, магнітній, кіно -, фотоплівці, оптичному диску або іншому носієві;
• депонування — форма збирання І розповсюдження рукописних робіт, переважно наукових;
• інформаційні ресурси — сукупність документів у інформаційних системах (бібліотеках, архівах, базах даних тощо);
• користувач бібліотеки — фізична чи юридична особа, яка звертається до послуг бібліотеки;
• міжбібліотечний абонемент — форма бібліотечного обслуговування, заснована на взаємному використанні бібліотечних фондів і довідково-пошукового апарату бібліотек;
• централізована бібліотечна система — об'єднання бібліотек у єдине структурно-цілісне утворення, куди входить центральна бібліотека.
Стаття 2. Законодавство України про бібліотеки і бібліотечну справу
Законодавство України про бібліотеки і бібліотечну справу базується на Конституції України і складається з Основ законодавства України про культуру, цього Закону, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та інших нормативно-правових актів. Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що містяться в законодавстві України про бібліотеки і бібліотечну справу, то застосовуються правила міжнародного договору.
Стаття 3. Сфера дії Закону
Дія цього Закону поширюється на мережу діючих бібліотек усіх форм власності та підпорядкування й організацію бібліотечної справи.
Розділ ІІ
ДЕРЖАВНА ПОЛІТИКА В ГАЛУЗІ БІБЛІОТЕЧНОЇ СПРАВИ
Стаття 4. Державна політика в галузі бібліотечної справи
Основою державної політики в галузі бібліотечної справи є реалізація прав громадян на бібліотечне обслуговування, забезпечення загальної доступності до інформації та культурних цінностей, що збираються, зберігаються та надаються в тимчасове користування бібліотеками.
Держава:
- підтримує бібліотечну справу та її розвиток шляхом гарантованого фінансування бібліотек, пільгової податкової, кредитної та цінової політики;
- фінансує створення інформаційних мереж і телекомунікаційних систем для інформаційного обміну, входження у світові глобальні комп'ютерні мережі, об'єднання та забезпечення доступності розподілених бібліотечних ресурсів;
- стимулює взаємовикористання бібліотечних ресурсів через систему міжбібліотечного абонемента, зведених каталогів, депозитаріїв, обмінних бібліотечних фондів, інтеграцію бібліотек України у світовий Інформаційний простір;
- координує діяльність бібліотек усіх форм власності, регулює діяльність бібліотек, що є в державній і комунальній власності, на основі кооперації;
- забезпечує розвиток бібліотечного обслуговування соціальне незахищених верств населення;
- розробляє програми розвитку бібліотечної справи та забезпечує їх цільове фінансування;
- створює умови для міжнародного співробітництва бібліотек.
Розділ ІІІ
БІБЛІОТЕЧНА СИСТЕМА УКРАЇНИ
Стаття 5. Основи організації та функціонування бібліотечної системи України
Бібліотечна система України функціонує на основі скооперованого комплектування фондів та обробки документів, довідково-пошукового апарату, взаємовикористання бібліотечних ресурсів, а також організації науково-дослідної, науково-бібліографічної та науково-методичної роботи.
Стаття 6. Види бібліотек
За значенням бібліотеки поділяються на:
всеукраїнські загальнодержавного значення (національні, державні);
республіканські (Автономної Республіки Крим);
обласні;
міські;
районні;
селищні;
сільські.
За змістом бібліотечних фондів бібліотеки є:
універсальні;
галузеві;
міжгалузеві.
За призначенням бібліотеки поділяються на:
публічні (загальнодоступні);
спеціальні (академій наук, науково-дослідних інститутів, навчальних закладів, підприємств, установ, організацій);
спеціалізовані (для дітей, юнацтва, осіб з фізичними вадами).
Публічні, спеціальні та спеціалізовані бібліотеки можуть об'єднуватися у централізовані бібліотечні системи.
Стаття 7. Національна бібліотека України
Національна бібліотека України провідний державний культурний, освітній, науково-інформаційний заклад, що виконує функцію методичного та координаційного центру з питань бібліотекознавства, бібліографознавства, документознавства, бере участь у розробленні державної політики в галузі бібліотечної справи та реалізує її.
Національна бібліотека України володіє потужним фондом вітчизняних і найважливіших науково значущих зарубіжних документів і задовольняє найрізноманітніші потреби суспільства, сприяє розвитку науки, освіти, культури, здійснює міжнародне співробітництво у формуванні та використанні світових бібліотечних ресурсів.
Бібліотечний фонд національної бібліотеки України є національним культурним надбанням Українського народу, невід'ємною складовою частиною культурної спадщини та перебуває під охороною держави.
Загальнодержавне спрямування діяльності національної бібліотеки України забезпечується спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури.
Національна бібліотека України має право на одержання обов'язкового безоплатного примірника документів згідно із законом.
Статус національної надається державній бібліотеці згідно із законодавством.
Стаття 8. Державна бібліотека
Державна бібліотека — бібліотека загальнодержавного значення, що здійснює бібліотечне, бібліографічне, інформаційне обслуговування користувачів і виконує функцію всеукраїнського науково-дослідного, методичного та організаційного центру бібліотек відповідної галузі або категорій користувачів.
Державна бібліотека може бути універсальною, спеціальною, спеціалізованою.
Державна бібліотека має право на одержання обов'язкового безоплатного примірника документів згідно із законом.
Стаття 9. Центральні бібліотеки
Центральні бібліотеки — головні бібліотеки регіонів, які зобов'язані формувати, зберігати та надавати в користування найбільш повне зібрання документів у межах своєї території, організовувати взаємовикористання бібліотечних ресурсів і надавати методичну допомогу бібліотекам різних видів відповідних територій.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування повинні забезпечувати пріоритетне додаткове бюджетне фінансування центральних бібліотек відповідно до обсягів їх діяльності.
Центральні бібліотеки беруть участь у розробленні та реалізації державних і регіональних програм у межах своєї компетенції та програм розвитку бібліотечної справи, створенні інформаційних мереж на основі єдиних стандартів обробки документів І обміну даних.
Стаття 10. Організація взаємодії бібліотек
Для більш повного задоволення потреб користувачів бібліотек в інформації, раціонального використання бібліотечних ресурсів органи державної влади та органи місцевого самоврядування стимулюють взаємодію бібліотек і створюють умови для розвитку міжбібліотечного абонемента, зведених каталогів автоматизованих баз даних, депозитаріїв.
Забезпечення взаємодії бібліотек різних видів покладається на центральні бібліотеки відповідних територій, якими є:
• на загальнодержавному рівні — національні та державні бібліотеки;
• в Автономній Республіці Крим — Республіканська універсальна наукова бібліотека імені І.Франка;
• на обласному рівні — обласні універсальні наукові бібліотеки;
• на міському рівні — міські публічні бібліотеки або центральні бібліотеки міської централізованої бібліотечної системи;
• на районному рівні - районні бібліотеки або центральні бібліотеки районної централізованої бібліотечної системи.
Стаття 11. Взаємодія бібліотек України з підприємствами, установами та організаціями
Бібліотеки України є складовою частиною Інформаційної системи держави.
З метою забезпечення раціонального використання бібліотечних ресурсів як складової частини інформаційних ресурсів держави бібліотеки взаємодіють з підприємствами, установами та організаціями, які мають бази даних та діяльність яких пов'язана зі створенням, збиранням, обробкою, накопиченням та збереженням інформації.
Взаємодія бібліотек з підприємствами, установами та організаціями може здійснюватися в рамках державних і регіональних програм у межах своєї компетенції та програм розвитку бібліотечної справи, а також на основі укладених угод.
Розділ IV
ПОРЯДОК СТВОРЕННЯ, РЕОРГАНІЗАЦІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЇ БІБЛІОТЕК
Стаття 12. Створення бібліотек
Бібліотеки створюються з урахуванням соціально-економічних, національних, культурноосвітніх і виробничих потреб суспільства згідно з соціальними нормативами, встановленими відповідними органами державної влади.
Бібліотеки можуть створюватися на основі усіх форм власності, передбачених законами України. Засновниками бібліотек можуть бути органи державної влади, органи місцевого самоврядування, самоврядні організації, фізичні та юридичні особи, у тому числі іноземні, в порядку, передбаченому законом.
Бібліотека може не мати статусу юридичної особи та перебувати у складі підприємства, установи або організації.
Бібліотека, що входить до складу централізованої бібліотечної системи, може мати статус юридичної особи.
Бібліотека діє на основі статуту (положення), що затверджується її засновником (засновниками). У статуті (положенні) бібліотеки визначаються її статус, форма власності, джерела фінансування, вид і профіль діяльності.
Стаття 13. Реєстрація бібліотек
Реєстрація бібліотек незалежно від форм власності проводиться за місцем їх знаходження органами місцевого самоврядування у порядку, встановленому законодавством.
Бібліотека набуває статусу юридичної особи з дня її реєстрації.
Свідоцтво про реєстрацію бібліотеки є підставою для відкриття рахунків в установах банків.
Бібліотеки, що не є юридичними особами, реєстрації не підлягають.
У разі зміни форми власності або назви бібліотеки ЇЇ перереєстрація здійснюється у порядку, встановленому законодавством.
Відмова в реєстрації бібліотеки може бути оскаржена до суду в порядку, встановленому законом.
Стаття 14. Реорганізація та приватизація бібліотек
Реорганізація бібліотек здійснюється відповідно до законодавства України.
Бібліотеки, що є юридичними особами, не підлягають приватизації.
У разі приватизації будівель, споруд, приміщень, в яких розміщені бібліотеки, що є у державній або комунальній власності, та відмови нового власника надавати в користування займані бібліотеками будівлі, споруди, приміщення органи, що приймають рішення про приватизацію цих будівель, споруд, приміщень, забезпечують бібліотеки будівлями, спорудами, приміщеннями, збудованими за спеціальними проектами, або іншими упорядкованими приміщеннями, що відповідають умовам обслуговування користувачів бібліотек і зберігання бібліотечних фондів.
У разі приватизації майна юридичної особи, в складі якої перебуває бібліотека, одночасно із зазначеним майном можуть бути приватизовані бібліотечні фонди та майно, необхідне для її діяльності, за наявності зобов'язання нового власника продовжити подальше функціонування бібліотеки протягом десяти років. У разі відсутності такого зобов'язання зазначене майно не підлягає приватизації, а рішення щодо подальшого його використання приймається відповідно до законодавства.
Стаття 15. Ліквідація бібліотек
Бібліотеки ліквідуються за рішенням:
• власника;
• засновника - за згодою власника;
• в інших випадках, передбачених законодавством.
У разі ліквідації державних та комунальних підприємств, установ, організацій, у складі яких перебувають бібліотеки, бібліотечні фонди та майно, необхідне для діяльності бібліотеки, передаються до бібліотек, що є у державній та комунальній власності, згідно з рішенням відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. Доцільність реорганізації та ліквідації бібліотек, що є у державній та комунальній власності, визначається відповідними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за погодженням зі спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури.
Розділ V
БІБЛІОТЕЧНІ ФОНДИ
Стаття 16. Бібліотечні фонди
Бібліотечні фонди формуються відповідно до значення, складу користувачів бібліотеки та виду бібліотеки як упорядковане зібрання документів.
Державний бібліотечний фонд України складається з фондів бібліотек, що є у державній і комунальній власності, фондів бібліотек самоврядних організацій, взаємопов'язаних скооперованим комплектуванням, єдиним довідково-пошуковим апаратом, системою депозитарного зберігання, перерозподілу та взаємовикористання фондів і відображає науковий, культурний, інформаційний потенціал суспільства.
Особливо цінні, рідкісні документи та колекції включаються до Державного реєстру національного культурного надбання України згідно з положенням, яке затверджується Кабінетом Міністрів України.
Архівні документи, зібрані в бібліотеці, входять до складу Національного архівного фонду України згідно із Законом України «Про Національний архівний фонд та архівні установи».
Для документів, що внесені або підлягають внесенню до Державного реєстру національного культурного надбання України, та документів, що є унікальними документами Національного архівного фонду України і зберігаються в бібліотеках, встановлюється особливий режим охорони, зберігання та використання.
У разі, якщо бібліотека не забезпечує необхідні умови для зберігання та використання документів, внесених до Державного реєстру національного культурного надбання України, вони можуть бути передані іншим бібліотекам згідно з рішенням відповідних органів виконавчої влади за погодженням зі спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури.
Стаття 17. Комплектування бібліотечних фондів
Комплектування бібліотечних фондів здійснюється шляхом отримання обов'язкового примірника документів у порядку, встановленому законом, документів, що випускаються за цільовими програмами книговидання, придбання документів за готівковий і безготівковий рахунки, документообміну, отримання в дарунок, депонування та іншого безкоштовного одержання документів.
Маловживані, але цінні в науковому та художньому відношенні документи передаються в бібліотеки-депозитарії. Порядок передачі зазначених документів у бібліотеки-депозитарії визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури.
Стаття 18. Облік, зберігання та використання документів
Облік, зберігання та використання документів, що знаходяться в бібліотечних фондах, здійснюються відповідно до правил, затверджених спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури, та встановлених стандартів, технічних умов, інших нормативних документів.
Власник (засновник) бібліотеки зобов'язаний забезпечувати належні матеріально-технічні умови для зберігання та використання бібліотечних фондів.
Вилучення з бібліотечних фондів документів, у тому числі ветхих, тих, що втратили актуальність, наукову та виробничу цінність або які мають дефект, дублетних здійснюється у порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури. Вилучення документів з бібліотечних фондів за ідеологічними чи політичними ознаками забороняється.
Документи, що не входять до Державного реєстру національного культурного надбання України, можуть бути передані безкоштовно із фондів одних бібліотек іншим або реалізовані.
Розділ VI
ОБОВ'ЯЗКИ ТА ПРАВА БІБЛІОТЕК
Стаття 19. Обов'язки бібліотек
Бібліотеки своєю діяльністю забезпечують реалізацію прав громадян на бібліотечне обслуговування, встановлених цим Законом.
Бібліотеки обслуговують користувачів бібліотеки згідно із правилами користування бібліотекою, розробленими на основі типових правил, затверджених спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури.
Використання бібліотеками відомостей про користувачів бібліотеки та їх інтереси з будь-якою метою, крім наукової, без їх згоди не допускається.
Бібліотеки, незалежно від форм власності, що мають у своїх фондах особливо цінні та рідкісні видання, колекції, віднесені до національного культурного надбання, забезпечують їх належне зберігання і несуть відповідальність за їх облік, включення до автоматизованих баз даних, а також державну реєстрацію.
Бібліотеки, незалежно від форм власності, не мають права вилучати та реалізовувати документи, віднесені до цінних і рідкісних видань, унікальних документальних пам'яток, крім випадків, передбачених законодавством.
Бібліотеки зобов'язані звітувати про свою діяльність перед своїми засновниками та громадськістю.
Бібліотеки, незалежно від форм власності та підпорядкування, зобов'язані виконувати відповідні норми та правила, встановлені в галузі бібліотечної справи.
Стаття 20. Права бібліотек
Бібліотеки в порядку, передбаченому їх статутами (положеннями), мають право самостійно:
• визначати зміст, напрями та форми своєї діяльності;
• здійснювати господарську діяльність, відкривати в порядку, визначеному законодавством, рахунки в установах банків, у тому числі валютні, встановлювати перелік платних послуг;
• визначати джерела комплектування своїх фондів;
• встановлювати пільги для окремих категорій користувачів бібліотеки;
• визначати при наданні користувачам бібліотеки документів розмір коштів, що передаються бібліотеці як забезпечення виконання зобов'язань щодо повернення одержаних у бібліотеці документів, у випадках, передбачених правилами користування бібліотеками;
• визначати види та розміри компенсації шкоди, заподіяної користувачами бібліотек, у тому числі пені за порушення термінів користування документами;
• визначати умови використання бібліотечних фондів на основі договорів з юридичними
та фізичними особами;
• вилучати та реалізовувати документи зі своїх фондів відповідно до нормативно-правових актів;
• здійснювати у встановленому порядку співробітництво з бібліотеками та іншими установами й організаціями іноземних держав, вести міжнародний документообмін, бути членом міжнародних організацій, брати участь у реалізації державних і регіональних програм у межах своєї компетенції та програм розвитку бібліотечної справи;
• здійснювати іншу діяльність, спрямовану на виконання статутних завдань, яка не суперечить законам.
Бібліотека має право на захист створених нею баз даних, інших об'єктів інтелектуальної власності бібліотеки згідно із законодавством.
Розділ VII
ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ГРОМАДЯН, ПІДПРИЄМСТВ, УСТАНОВ І ОРГАНІЗАЦІЙ НА БІБЛІОТЕЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ
Стаття 21. Права громадян,
підприємств, установ і організацій на бібліотечне обслуговування Громадяни України незалежно від статі, віку, національності, освіти, соціального походження, політичних та релігійних переконань, місця проживання мають право на бібліотечне обслуговування, яке може бути у формі:
• абонемента (у тому числі міжбібліотечного);
• системи читальних залів;
• дистанційного обслуговування засобами телекомунікації;
• бібліотечних пунктів;
• пересувних бібліотек.
Громадяни України, підприємства, установи та організації мають право вільного вибору бібліотек відповідно до своїх потреб.
Права громадян України, підприємств, установ і організацій на бібліотечне обслуговування забезпечуються створенням мережі бібліотек та різноманітністю їх видів, безкоштовністю основних бібліотечних послуг.
Іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами на бібліотечне обслуговування, що і громадяни України.
Стаття 22. Права користувачів бібліотеки
Доступ до документів та надання бібліотечних послуг користувачам бібліотек здійснюються з додержанням вимог щодо забезпечення охорони державної таємниці, забезпечення зберігання фондів бібліотек, а також відповідно до статутів (положень) бібліотек, правил користування бібліотеками.
Користувачі бібліотек мають право:
• безоплатно користуватися інформацією про склад бібліотечних фондів через довідково-пошуковий апарат (крім комерційних баз даних);
• безоплатно отримувати консультаційну допомогу в пошуку та виборі джерел інформації;
• безоплатно отримувати у тимчасове користування документи із фондів бібліотеки, крім
документів, придбаних за кошти, одержані від господарської діяльності бібліотеки;
• одержувати документи або їх копії по міжбібліотечному абонементу;
• одержувати інформацію з інших бібліотек, користуючись каналами зв'язку;
• користуватися іншими видами послуг, у тому числі на платній основі;
• брати участь у роботі бібліотечних рад.
Користувачі бібліотек з вадами зору мають право на одержання документів на спеціальних носіях Інформації через мережу спеціалізованих та інших загальнодоступних бібліотек.
Користувачі бібліотек дитячого та юнацького віку мають право на бібліотечне обслуговування у загальнодоступних та спеціалізованих бібліотеках.
Стаття 23. Обов'язки користувачів бібліотек
Користувачі бібліотек зобов'язані:
• дотримуватися правил користування бібліотеками;
• замінювати втрачені (пошкоджені) документи, одержані з фондів бібліотек, рівноцінними
або відшкодовувати їх ринкову вартість у розмірах, встановлених правилами користування бібліотекою.
Розділ VIII
УПРАВЛІННЯ БІБЛІОТЕЧНОЮ СПРАВОЮ
Стаття 24. Державне управління бібліотечною справою
Загальне методичне керівництво бібліотеками та координацію їх роботи здійснює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері культури.
Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері культури:
- формує єдину державну політику щодо бібліотечної справи в Україні;
- розробляє та реалізує державні програми в межах своєї компетенції та програми розвитку бібліотечної справи;
- сприяє централізованому комплектуванню і використанню бібліотечних фондів;
- здійснює координацію робіт щодо об'єднання бібліотек в єдину бібліотечно-інформаційну систему;
- організує підготовку та перепідготовку бібліотечних кадрів, підвищення їх кваліфікації;
- здійснює контроль за діяльністю бібліотек, що є у державній і комунальній власності,
збереженням ними бібліотечного фонду України;
- сприяє науковим дослідженням, методичному забезпеченню бібліотечної справи;
- організує розробку державних бібліотечних стандартів, інструкцій, положень, інших нормативних документів;
- може заохочувати працівників бібліотечних закладів згідно із законом.
Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, які мають у своєму підпорядкуванні бібліотеки, здійснюють керівництво підвідомчими їм бібліотеками.
Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, які мають у своєму підпорядкуванні бібліотеки, реалізують державну політику в галузі бібліотечної справи, визначають систему управління мережею підпорядкованих їм бібліотек, забезпечують координацію їх діяльності з бібліотечною системою спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері культури.
Стаття 25. Участь громадськості у бібліотечній справі
Громадяни та їх об'єднання мають право брати участь у фінансуванні програм розвитку бібліотечної справи, підтримці творчих починань у діяльності бібліотек, вирішенні соціальних і побутових проблем бібліотечних працівників. Це право реалізується шляхом створення читацьких та наглядових рад бібліотек, благодійних організацій, розвитку спонсорства, меценатства, інших форм благодійництва.
Розділ IX
ФІНАНСУВАННЯ, МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА МАЙНОВІ
ПРАВА БІБЛІОТЕК
Стаття 26. Фінансування бібліотек
Основними джерелами фінансування бібліотек державної і комунальної форм власності є кошти відповідно державного та місцевих бюджетів; бібліотек, заснованих на інших формах власності, — кошти засновників.
За рахунок коштів державного та місцевих бюджетів здійснюються фінансування розробки і реалізації програм розвитку бібліотечної справи, будівництво та реконструкція бібліотечних будівель, споруд, приміщень, розвитку дистанційного обслуговування засобами телекомунікацій, інших форм обслуговування жителів віддалених районів, осіб з фізичними вадами.
Суми витрат на поповнення бібліотечних фондів у Державному бюджеті України та місцевих бюджетах виділяються окремим рядком.
Додаткове фінансування бібліотек може здійснюватися за рахунок коштів фізичних та юридичних осіб, у тому числі Іноземних, за рахунок коштів, одержаних бібліотеками від господарської діяльності, надання бібліотеками платних послуг, пожертвувань та інших джерел, не заборонених законодавством. Розмір коштів, що надходять з додаткових джерел фінансування, не підлягає обмеженню, ці кошти не можуть бути вилучені на кінець бюджетного року, не враховуються при визначенні обсягів бюджетного фінансування на наступний рік І повинні використовуватися виключно на здійснення статутної діяльності бібліотеки (придбання літератури, технічних засобів тощо).
Фінансування приватних бібліотек здійснюється за рахунок коштів власника та інших джерел, не заборонених законодавством.
Стаття 27. Матеріально-технічне забезпечення бібліотек
Забезпечення бібліотек будівлями, спорудами, приміщеннями, збудованими за спеціальними проектами, або іншими упорядкованими приміщеннями, що відповідають умовам обслуговування користувачів бібліотек, зберігання бібліотечних фондів, відповідними засобами механізації та автоматизації бібліотечних процесів, розмножувальною технікою, іншим обладнанням та транспортом здійснюється їх власником (засновником).
Забороняється переміщення бібліотек без надання рівноцінного упорядкованого приміщення для обслуговування користувачів бібліотеки, роботи працівників, зберігання бібліотечних фондів.
Стаття 28. Майнові права бібліотек
Держава гарантує захист майнових прав бібліотек усіх форм власності.
Земельні ділянки, на яких розташовані бібліотеки, що є у державній І комунальній власності, передаються їм у безстрокове користування відповідно до земельного законодавства.
Бібліотечний фонд, будівлі, споруди, приміщення, обладнання та інше майно, що є державною або комунальною власністю та передане засновником бібліотекам державної і комунальної форм власності, належить їм на праві оперативного управління.
Будівлі, споруди, приміщення, майно, бібліотечні фонди, закріплені за державними бібліотеками на праві оперативного управління, є державною власністю, незалежно від місця їх знаходження.
Стаття 29. Господарська діяльність бібліотек
Бібліотеки здійснюють господарську діяльність відповідно до законодавства та їх статутів (положень).
Бібліотеки мають право самостійно розпоряджатися відповідно до законодавства доходами від господарської діяльності, у тому числі від надання платних послуг, і майном, придбаним за рахунок цих доходів.
Бібліотеки, що безкоштовно надають основні бібліотечні послуги, в порядку, передбаченому законом, звільняються від оподаткування доходів, отриманих від надання платних послуг.
Розділ X
СОЦІАЛЬНІ ГАРАНТІЇ ПРАЦІВНИКІВ БІБЛІОТЕК
Стаття 30. Соціальні гарантії працівників бібліотек
На працівників бібліотек, незалежно від форм власності та статусу бібліотеки, поширюються гарантії, встановлені законодавством про працю, соціальне страхування, пенсійне забезпечення.
Працівникам бібліотек, які працюють у селах і селищах, а також пенсіонерам, які раніше працювали у бібліотеках у цих населених пунктах і проживають у них, держава відповідно до законодавства забезпечує безоплатне користування житлом з опаленням і освітленням у межах встановлених норм.
Працівникам бібліотек можуть встановлюватися надбавки та доплати в межах затвердженого фонду оплати праці працівників бібліотек.
Підприємства, установи та організації за рахунок власних коштів можуть у колективних договорах встановлювати працівникам бібліотек додаткові пільги.
Працівники бібліотек мають право на доплату за вислугу років у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Розділ XI
МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО В ГАЛУЗІ БІБЛІОТЕЧНОЇ СПРАВИ
Стаття 31. Міжнародне співробітництво в галузі бібліотечної справи
Міжнародне співробітництво в галузі бібліотечної справи здійснюється на основі міжнародних договорів України, Основ законодавства України про культуру, цього Закону та інших нормативно-правових актів.
Розділ XII
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО БІБЛІОТЕЧНУ СПРАВУ
Стаття 32. Відповідальність за порушення законодавства про бібліотечну справу
Особи, винні в порушенні законодавства про бібліотечну справу, несуть відповідальність згідно із законом.
Розділ XIII
ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
2. До приведення законів України, інших нормативно-правових актів у відповідність із нормами цього Закону вони діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
3. Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом:
- підготувати та подати до Верховної Ради України пропозиції про внесення змін до законів України, що випливають із цього Закону;
- розробити та привести у відповідність із цим Законом свої нормативно-правові акти;
- забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону.
4. Пункт 5.1 статті 5 Закону України «Про податок на додану вартість» (Відомості Верховної Ради України, 1997р., №21, ст.156, № 51, ст. 305; 1998 р., № 10, ст. 37, № 18, ст. 95, № 33, ст.224; 1999р., №35, ст.302, №38, ст. 340, № 39, ст. 357; зі змінами, внесеними Законом України від 17 лютого 2000 року № 1460-ПІ, доповнити підпунктом 5.1.23 такого змісту:
«5.1.23. надання бібліотеками, що є у державній і комунальній власності, платних послуг фізичним і юридичним особам».
Про віднесення до бібліотечних фондів
ЛИСТ Державного казначейства України від 22.09.2005 р. № 07-04/1827-7745
Державне казначейство України розглянуло лист Центральної державної науково-технічної бібліотеки гірничо-металургійного комплексу України від 31.08.2005 № 56 про застосування коду економічної класифікації при придбанні періодичних видань бібліотекою і в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» бібліотечний фонд - упорядковане зібрання документів, що зберігається в бібліотеці. Бібліотечні фонди формуються відповідно до значення, складу користувачів бібліотеки та виду бібліотеки як упорядковане зібрання документів.
Економічна класифікація видатків бюджету розмежовує видатки за економічними ознаками з детальним розподілом коштів за їх предметними ознаками. Здійснення видатків за їх економічною сутністю регулює наказ Державного казначейства України від 04.11.2004 р. № 194 «Про затвердження Роз'яснень щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету».
В абзаці 17 Роз'яснень до застосування коду економічної класифікації 2110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування» визначено: «за вказаним кодом здійснюються витрати на поповнення книг для бібліотечних фондів», тобто, якщо періодичні видання (газети, журнали) є бібліотечними фондами, видатки на їх придбання здійснюються за зазначеним вище кодом.
У випадку, якщо періодичні видання не відносяться до бібліотечних фондів, видатки на їх придбання необхідно проводити за КЕКВ 1131 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар».
Віднесення періодичних видань та іншої літератури до бібліотечних фондів повинно регламентуватися відомчими нормативними актами. Відповідальність щодо розподілу періодичних видань на «бібліотечний фонд» та «не бібліотечний фонд» покладається виключно на розпорядника бюджетних коштів.
ІНСТРУКЦІЯ
про порядок доставки, комплектування та облік навчальної літератури
Затверджено наказом Міністерства освіти і науки Україні
від 15.06.1995 р. № 119-21
І. Доставка та розповсюдження навчальної літератури
1. Відповідно до галузевої системи книгодоставки, створеної за рішенням колегії Міністерства освіти України від 26.01.94 № 20/1-1-20, постачання підручників для шкіл, професійних та вищих навчальних закладів здійснюється до обласних центрів, міст Києва і Севастополя через оптово-роздрібні підприємства: Харківське, Київське, Львівське, а також видавничо-торговельну фірму «Перун» (м. Ірпінь) і підприємство «Освіта» (м. Вишневе).
2. В обласних центрах, містах Києві і Севастополі підручники надходять на адресу місцевих підприємств, з якими обласні (міські) управління освіти мають угоди на доставку книг до навчальних закладів.
3. Розрахунки з підприємствами за доставлену літературу до областей (міст Києва і Севастополя) здійснює Методично-видавничий центр організації випуску та доставки освітянської літератури. Розрахунки з підприємствами за доставлені підручники до навчальних закладів проводять обласні (міські) управління освіти відповідно до укладених угод.
4. Після випуску підручника видавництво подає Методично-видавничому центру наряд-повідомлення із зазначенням автора, назви книги, класу, тиражу, вартості одного примірника та кількості примірників в одній пачці. Після одержання наряду-повідомлення Методично-видавничий центр надсилає підприємству рознарядку на відвантаження підручників чи посібників до областей. Розподіл книг між школами та профтехучилищами проводиться за рознарядками місцевих органів освіти, а між ВНЗ — за рознарядками Інституту системних досліджень освіти України. Вищеназваний Центр щомісяця інформує обласні (міські) управління освіти про випущені підручники на відповідний навчальний рік та виділену їм кількість.
5. Видані підручники доставляються підприємствами до обласних центрів, міст Києва і Севастополя не пізніше як через місяць після їх надходження на книжкові бази. До навчальних закладів надходять протягом 10—20 днів.
6. У супровідних документах на відвантажену літературу чітко зазначаються автор, назва підручника, клас, кількість примірників, що виділена відповідній області з поміткою «оплачено» Методично-видавничим центром, кількість пачок та вартість одного примірника. Відвантажені підручники відпускаються суворо за рознарядками тільки школам, професійним і вищим навчальним закладам.
Методична і дидактична література закуповується для бібліотек цих закладів за рахунок місцевого бюджету, інших доброчинних джерел фінансування.
7. Харківське, Київське і Львівське оптово-роздрібні підприємства, видавничо-торговельна фірма «Перун» та підприємство «Освіта» подають бухгалтерії Методично-видавничого центру до 10 числа поточного місяця звітні документи про використання коштів, перерахованих їм на відвантаження книг до областей. Після цього бухгалтерія у триденний термін перераховує підприємствам аванс на виконання робіт у поточному місяці.
II. Комплектування та облік навчальної літератури
1. До бібліотечного фонду шкіл і профтехучилищ закладаються всі підручники і навчальні посібники (у тому числі пробні та експериментальні), а також словники, математичні таблиці, збірники задач і вправ, розмовники для учнів і вчителів, випущені державними і недержавними видавництвами.
2. Не підлягають оприбуткуванню окремі види навчальної літератури: зошити, календарі, програми, періодичні видання, брошурна та аркушеві продукції тощо.
3. Навчальна література, що закладається до бібліотечних фондів, друкується раз на чотири роки: у рік закладення до фондів 120 відсотків і через рік до друк 40 відсотків.
4. Деякі підручники, що використовуються у школі чи профтехучилищі один-два рази на
тиждень, можуть випускатися лише один раз на чотирирічний цикл фондування тиражем менше 160 відсотків контингенту учнів.
5. Фінансування заходів, пов'язаних зі створенням, поповненням і використанням бібліотечних фондів шкільної літератури, здійснюється за рахунок державного бюджету і централізується Міністерством освіти. Ця література може також закуповуватися до бібліотек шкіл, професійних та вищих навчальних закладів за рахунок місцевих бюджетів, спонсорських та інших добродійних джерел фінансування.
6. Бібліотечний підручниковий фонд щорічно поповнюється необхідними книгами, які використовуються не менше чотирьох років, обліковується і зберігається окремо від фонду бібліотеки.
7. Облік бібліотечного фонду шкільних підручників повинен сприяти його збереженню, правильному формуванню і використанню, відображати надходження, вибуття, загальну кількість і розподіл їх по класах.
8. Обліку підлягають усі види шкільних і вузівських підручників, закладених до бібліотечного фонду, за винятком видань, не оприбуткованих бухгалтерією. До процесу обліку фонду
відносяться: прийом, штемпелювання, реєстрація надходження, переміщення підручників, їх вибуття, а також підбиття підсумків щодо руху фонду і його переліку. Усі операції з обліку бібліотечного фонду здійснюються бібліотекарем.
9. Облік підручників ведеться груповим способом і відображається у «Книзі сумарного обліку бібліотечного фонду шкільних підручників» (не публікується. — Ред., а також у реєстраційній картотеці руху підручників на картках стандартного розміру (не публікується. — Ред. Картки з коротким бібліографічним списком видань (автор, назва, видавництво) розставляються у картотеці по класах, а в них — за алфавітом назв підручників.
10. На титульному аркуші кожного примірника підручника над вихідними даними ставиться спеціальний штемпель, що вказує на назву і номер школи.
11. Перед початком навчального року бібліотекар видає підручники вчителям початкових класів, класним керівникам 5—11-х класів на їхній окремий читацький формуляр із зазначенням автора, назви підручника, року видання, кількості примірників. Одержавши підручники, учителі та класні керівники разом із бібліотекарем мають вести їх облік, обов'язково відмічаючи стан збереження видань. (Педагогічна рада навчального закладу може внести зміни в цей пункт відповідно до встановленої у школі системи.)
12. Непридатні для користування підручники списуються комісією, до складу якої входять директор школи або його заступник, бібліотекар, 1—2 учителі, працівник бухгалтерії, яка обслуговує школу. В акті на списання зазначається автор і назва підручника, рік видання, ціна, кількість примірників, що списуються, і сума. Кількість списаних за актом примірників підручників і залишена кількість реєструються у «Книзі сумарного обліку бібліотечного фонду шкільних підручників» і в «Реєстраційній картотеці руху підручників».
13. Списані згідно з актом підручники передаються до організацій по заготівлі вторсировини. Кошти, одержані від зданих підручників, перераховуються на відповідний розрахунковий рахунок школи і можуть бути використані для придбання необхідної навчальної, програмової художньої літератури та службових потреб бібліотеки. Окремі списані книги при необхідності передаються до навчальних кабінетів або ж використовуються для ремонту діючих підручників.
14. За організацію роботи щодо створення і своєчасного поповнення бібліотечного фонду шкільних підручників відповідає директор школи.
15. Безпосередню роботу з бібліотечним фондом підручників у школі веде бібліотекар, а за його відсутності — інший працівник, призначений директором школи. Додаткова оплата відповідальному за роботу з бібліотечним фондом шкільних підручників проводиться відповідно до чинного законодавства.
16. Директор школи та його заступники, педагогічний і учнівський колективи проводять систематичну роботу щодо збереження бібліотечного фонду, організовують огляди-конкурси книг, гуртки палітурної справи з ремонту підручників тощо.
17. Бібліотекар школи при видачі підручників із бібліотечного фонду для вступників до вищих навчальних закладів керується вимогами, встановленими педагогічною радою або батьківським комітетом відповідного навчального закладу.
18. Учні 1—11-х класів зобов'язані бережливо ставитися до підручників і нести за них відповідальність. Якщо під ручник загублено або зіпсовано учнем і використовувався він не більше одного року, то батьки сплачують його повну вартість, виходячи із діючого ціноутворення на період розрахунку за втрачений підручник. Якщо ж підручник використовувався більше одного року, то сплачують п'ятдесят відсотків його вартості. Одержані кошти вносяться на розрахунковий рахунок школи і можуть бути використані для поповнення бібліотечного фонду. В окремих випадках із дозволу директора школи замість загублених або зіпсованих підручників до бібліотеки може бути повернута рівноцінна навчальна чи художня література (рівноцінність запропонованих книг визначає бібліотекар).
Повернуті книги взамін загублених реєструються у «Книзі обліку».
ТИПОВА ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ ЗАВІДУВАЧА БІБЛІОТЕКИ ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ
(в якості моделі для розроблення аналогічних інструкцій, на місцях)
1. Загальні положення
1.1.Завідувач бібліотеки загальноосвітнього навчального закладу (далі Завідувач) підпорядковується безпосередньо директору.
1.2. Завідувач призначається і звільняється з посади директором загальноосвітнього навчального закладу.
1.3. На посаду Завідувача бібліотеки призначаються фахівці:
— з вищою бібліотечною освітою без урахування стажу роботи;
— з вищою педагогічною або середньою спеціальною освітою І стажем роботи не менше 3 років.
1.4. У своїй діяльності Завідувач керується чинним законодавством України про культуру, освіту і бібліотечну справу;
постановами Уряду України, які визначають розвиток культури; керівними
документами органів управління з питань бібліотечної роботи; правилами
охорони праці, техніки безпеки і протипожежного захисту; Статутом і
Правилами внутрішнього трудового розпорядку навчального закладу, даною
Інструкцією.
2. Обов'язки
2.1. Розробляє та затверджує Правила користування бібліотекою згідно з Типовими правилами користування бібліотекою.
2.2. Розподіляє посадові обов'язки бібліотечних працівників та подає їх на затвердження директору навчального закладу.
2.3. Складає плани та звіти роботи бібліотеки відповідно до планів навчально-виховної роботи навчального закладу.
2.4. Формує бібліотечний фонд: комплектує фонд програмними творами, навчальною літературою, довідково-енциклопедичними виданнями.
2.5. Організовує бібліотечний фонд:
—здійснює облік документів (надходження, видачу, вибуття);
—проводить технічне обробляння документів;
—організовує розміщення і зберігання фонду;
— перевіряє правильність розстановки документів;
— проводить періодичні перевірки фонду.
2.6. Веде роботу з підручниками:
— опрацьовує перелік рекомендованих підручників, замовляє їх та контролює надходження; аналізує забезпеченість учнів підручниками;
—організовує розміщення і зберігання підручників у окремому приміщенні; забезпечує своєчасну видачу та збір підручників.
2.7. Організовує та редагує довідково-бібліографічний апарат.
2.8.Забезпечує диференційоване бібліотечне та інформаційно-бібліографічне обслуговування:
— обслуговує учнів, педагогічний колектив та батьків на абонементі й в читальному залі організовує та проводить пов'язану з цим роботу;
— складає рекомендаційні списки програмних творів та творів для позашкільного читання;
— популяризує видання за допомогою індивідуальних та масових форм роботи спільно з педагогічним колективом;
складає колективні та індивідуальні плани читання:
— формує у користувачів навички незалежного бібліотечного користування, забезпечує знайомство кожної вікової групи учнів з мінімумом бібліотечно-бібліографічних знань;
— вивчає читацькі запити, проводить анкетування;
— консультує батьків і педагогів з питань читання літератури учнями та родинного літературного читання.
2.9. Сприяє роботі гуртків, учнівських товариств, які працюють у навчальному закладі.
2.10. Організовує забезпечення бібліотеки необхідною бібтехнікою, обладнанням тощо.
2.11. Організовує роботу ради бібліотеки, активу та бібліотечних учнівських гуртків, клубів.
2.12. Удосконалює традиційні та опановує новітні бібліотечні технології.
2.13. Постійно підвищує свій культурний, освітній та фаховий рівень.
3. Права
Завідувач бібліотеки має право:
3.1.Знайомитись з планами навчально-виховної роботи.
3.2.Проводити заходи щодо відшкодування збитків, спричинених фонду бібліотеки з вини користувачів або у зв'язку з нестачею, втратою чи псуванням документів.
3.3.Працювати в складі педагогічної ради загальноосвітнього навчального закладу.
3.4.Брати участь у роботі районною методичного об'єднання, семінарах, нарадах і конференціях з питані, роботи бібліотек.
3.5.Проводити роботу щодо забезпечення бібліотеки кваліфікованими кадрами.
3.6.Установлювати зв'язки з іншими бібліотеками.
3.7.На представлення працівників до різних форм заохочення.
4. Відповідальність
Завідувач бібліотеки несе відповідальність за:
4.1. Своєчасну підготовку планової та звітної документації.
4.2. Достовірність бібліотечної документації (інвентарна книга, книга сумарного обліку, щоденники роботи, акти надходження та списання документів тощо).
4.3. Дотримання виробничої та трудової дисципліни, виконання працівниками бібліотеки обов'язків, передбачених посадовою інструкцією.
4.4. Дотримання у бібліотеці належного санітарно-гігієнічного стану і правил протипожежної безпеки.
ТИПОВА ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ БІБЛІОТЕКАРЯ ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ
(в якості моделі для розроблення аналогічних інструкцій на місцях)
1. Загальні положення
1.1. Бібліотекар загальноосвітньою навчального закладу підпорядкований безпосередньо завідувачу бібліотеки.
1.2. Бібліотекар призначається і звільняється з посади директором загальноосвітнього навчального закладу за поданням завідувача бібліотеки.
1.3. На посаду бібліотекаря призначаються фахівці з вищою або середньою спеціальною освітою без урахування стажу роботи.
1.4. У своїй діяльності бібліотекар керується чинним законодавством України про культуру, освіту і бібліотечну справу; постановами Уряду України, які визначають розвиток культури; керівними документами органів управління з питань бібліотечної роботи; правилами охорони праці, техніки безпеки і протипожежного захисту; Статутом І Правилами внутрішнього трудового розпорядку навчального закладу, даною Інструкцією.
2. Обов'язки
2.1. Сприяє формуванню бібліотечного фонду (вивчає стан фонду та читацький попит).
2.2. Бере участь в організації бібліотечного фонду:
—здійснює технічне обробляння отриманих документів;
—перевіряє правильність розстановки фонду;
—здійснює заходи щодо збереження бібліотечного фонду, проводить його періодичні перевірки;
—забезпечує належний контроль за документами, що видані користувачам.
2.3.Веде та редагує довідково-бібліографічний апарат.(каталоги)
2.4.Забезпечує диференційоване бібліотечне та інформаційно-бібліографічне обслуговування:
—обслуговує учнів, педагогів і батьків на абонементі та в читальному залі;
—формує у користувачів навички незалежного бібліотечного користування, вчить грамотному пошуку інформації за каталогами, сприяє розвитку самостійності користувача в пошуку та оброблянні інформації;
—веде індивідуальну та масову роботу з користувачами (бесіди, огляди, літературні вечори, читацькі конференції тощо), яка стимулює читання;
—проводить аналіз читацьких формулярів;
— консультує педагогів і батьків з питань читання учнів та родинного читання.
2.5. Сприяє роботі учнівських об'єднань, товариств, які працюють у навчальних закладах.
2.6. Веде облік виконаної роботи (щоденник роботи бібліотеки).
2.7. Удосконалює традиційні та опановує новітні бібліотечні технології".
2.8. Постійно підвищує свій культурний, освітній та фаховий рівень.
2.9. Вивчає документи, що характеризують стан бібліотек освітянської галузі.
2.10. Виконує окремі додаткові доручення професійного характеру.
3. Права
3.1. Брати участь в ознайомленні з планами навчально-виховної роботи закладу і плануванні роботи бібліотеки.
3.2. Брати участь у роботі районного методичного об'єднання. Брати участь у семінарах і конференціях з питань бібліотечної роботи.
3.3. На представлення до різних форм заохочення.
4. Відповідальність
Бібліотекар несе відповідальність за:
4.1. Дотримання виробничої й трудової дисципліни, виконання обов'язків, передбачених посадовою інструкцією.
4.2. Збереження фонду бібліотеки.
4.3. Достовірність бібліотечної документації (Інвентарна книга, книга сумарного обліку, щоденники роботи, акти надходження та списання документів).
4.4. Дотримання у бібліотеці належного санітарно-гігієнічного стану і правил протипожежної безпеки.
ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ для бібліотекаря
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Дана інструкція для бібліотекаря є нормативним документом, що містить обов’язкові для дотримання працівником вимоги з охорони праці при виконання ним робіт, визначених його функціональними обов’язками на даному робочому місці.
1.2. До роботи бібліотекарем допускаються після вивчення даної інструкції особи, які пройшли попередній медичний огляд, встановлений курс навчання за даною професією, а при необхідності стажування протягом 2-15 змін під керівництвом досвідчених працівників, пройшли вступний та первинний (на робочому місці) інструктажі з питань охорони праці, пожежної безпеки, інструктаж і перевірку знань з електробезпеки і отримали ІІ кваліфікаційну групу.
1.3. В процесі роботи бібліотекар проходить повторний інструктаж на робочому місці 1 раз в 6 місяців.
1.4. Робоче місце бібліотекаря повинно бути забезпечене необхідним обладнанням (в т.ч. зручним кріслом для відпочинку) та утримуватись у чистоті, при необхідності бібліотекарю видається безоплатно спецодяг та спецвзуття.
1.5. При виконанні робіт на даному робочому місці має місце вплив таких шкідливих факторів:
- Ураження електричним струмом;
- Травмування колючими та ріжучими предметами.
1.6. Працівник має право відмовитись від дорученої роботи, не пов’язаної з його прямими обов’язками, якщо створилась небезпечна для його життя ситуація, або для людей, які його оточують, і навколишнього середовища.
Бібліотекар зобов’язаний:
1.7. Дотримуватись Правил внутрішнього трудового розпорядку.
1.8. Утримувати в чистоті робоче місце.
1.9. Застосовувати спецодяг та засоби індивідуального захисту.
1.10. Періодично проходити медичне обстеження.
1.11. Виконувати тільки ту роботу, за якою пройдено інструктаж з охорони праці і до якої допущена.
1.12. Бережливо відноситись до устаткування і обладнання та використовувати його за призначенням.
1.13. При виявленні будь-яких несправностей обладнання, повідомити про це керівництво і до усунення неполадок до роботи не приступати.
1.14. Знати і виконувати вимоги нормативних актів, інструкцій з охорони праці, правил користування засобами колективного та індивідуального захисту.
1.15. Забороняється приступати до роботи у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння, а також в хворобливому або стомленому стані.
1.16. Співпрацювати з керівництвом підприємства у справі створення безпечних і нешкідливих умов праці, повідомляти про порушення вимог охорони праці і пожежного режиму.
1.17. Виконувати вимоги пожежної безпеки, знати розміщення та вміти користуватись первинними засобами пожежегасіння.
1.18. Кожен працівник повинен знати місце знаходження медичної аптечки, вміти користуватись медикаментами з аптечки і надавати першу долікарську допомогу.
1.19. При травмуванні зверніться за медичною допомогою і повідомте про це адміністрацію (керівника). Вимагайте складання акту за формою Н-1.
1.20. Особи, які порушили вимоги даної інструкції, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ
2.1. Привести в порядок свій одяг і волосся.
2.2. Підготувати до роботи своє робоче місце:
2.2.1. прибрати всі сторонні предмети;
2.2.2. перевірити справність офісної техніки, штепсельних вилок і штепсельних розеток (трьохконтактних), наявність і справність заземлення;
2.2.3. перевірити справність інвентаря, розмістити його в зручному для роботи місці та порядку.
2.3. Оглянути робоче місце, впевнитись, що робоче місце достатньо освітлене, підлога на робочому місці справна, суха і чиста (неслизька).
2.4. Про виявлені несправності повідомити адміністрацію підприємства. Приступати до роботи дозволяється лише після їх усунення.
3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБОТИ
3.1. Робоче місце бібліотекаря повинно бути зручним для працівника і для відвідувачів, повинно мати відповідне освітлення, утримуватись в чистоті і порядку. Не дозволяється захаращувати його сторонніми предметами.
3.2. Не припускатись поспішності у роботі, працювати з дотриманням безпечних прийомів і методів праці.
3.3. Не допускати переохолодження тіла від руху повітря (протягів, вентиляції) для запобігання можливого захворювання.
3.4. Не підіймати і не переносити вантаж вище встановленої для жінок норми – 10 кг при чергуванні з іншою роботою, і 7 кг при підійманні постійно протягом робочої зміни. Сумарна маса переміщеного вантажу упродовж зміни не повинна перевищувати: – з робочої поверхні – 350 кг, з підлоги – 175 кг.
3.5. Під час роботи бібліотекар не повинен займатись сторонніми справами, розмовами, відволікати від роботи інших працівників.
3.6. Не допускати забруднення підлоги.
3.7. Строго дотримуватись заходів по дотриманню протипожежного режиму.
3.8. При стелажному зберіганні більш важкі книги розміщувати на нижніх полицях. Для знімання книг з верхніх полиць користуйтесь розсувними драбинами або приставними драбинами, з гумовими або залізними накладками. Кут нахилу при встановленні приставної драбини не повинен перевищувати 60°. Приставні драбини повинні бути міцні і стійкі. При користуванні розсувними драбинами переконайтесь в надійності з’єднань.
3.9. Не можна користуватися замість драбин випадковими предметами (ящики, стільці, та інші предмети).
3.10. При неможливості надійно встановити драбину на гладких підлогах, біля основи драбини необхідно поставити працівника, яки має підтримувати драбину.
3.11. Використовувати інструмент та інвентар тільки за призначенням.
3.12. Не допускати скупчення сторонніх предметів на робочому місці.
3.13. При використанні електричного та іншого обладнання, устаткування, апаратів, засобів механізації і пристосувань бібліотекар повинен керуватись правилами та інструкціями, що викладені в паспортах (технічних описах) на ці прилади і апарати, обладнання, устаткування.
3.14. Перед вмиканням електроприладів та іншого електроустаткування бібліотекар повинен перевірити відповідність напруги приладу (вказується в паспорті приладу) напрузі в живлячій електромережі, а також наявність заземлення.
3.15. Не залишати офісну техніку включену в електромережу без нагляду.
3.16. Відключити офісну техніку від мережі живлення при перебоях в подачі електроенергії, під час грози тощо.
3.17. При виявлені несправностей під час роботи офісної техніки, обладнання необхідно викликати спеціаліста, який здійснює її сервісне обслуговування. Забороняється ліквідовувати несправності самому, чи доручати цю роботу стороннім особам.
Забороняється в приміщеннях:
3.18. Працювати на несправному обладнанні та з несправним заземленням.
3.19. Працювати при недостатньому освітленні.
3.20. Вмикати електроустаткування мокрими руками.
3.21. Відкривати і знімати запобіжні пристосування, огородження під час роботи устаткування, обладнання тощо.
3.22. Користуватись обладнанням, устаткуванням, приладами, апаратами тощо без попереднього навчання роботи з ними.
3.23. Самостійно усувати несправності устаткування, обладнання, при виявленні несправностей негайно припинити роботу і викликати спеціаліста, що здійснює їх обслуговування.
3.24. Користуватись саморобними електронагрівальними приладами.
3.25. Підіймати і переносити самому вантаж, що перевищує допустимі норми (для жінок 7-10 кг).
3.26. Палити та приймати їжу на робочому місці, це слід робити в спеціально відведених місцях.
3.27. Використовувати відкрите полум’я, легкозаймисті та горючі речовини, кислоти, ртуть, інші сильнодіючі та отруйні речовини.
4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ
4.1 Привести в порядок своє робоче місце.
4.2 Вимкнути освітлення, відключити працюючу офісну техніку від електромережі.
4.3 Повідомити адміністрацію про несправності обладнання, що виникли під час роботи і про прийняті заходи щодо їх усунення.
5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ
5.1. При виникненні аварійної ситуації працівник повинен:
5.1.1. Припинити роботу, виключити верстати, машини, обладнання, усунути джерело небезпеки, якщо це можливо, покинути небезпечну зону.
5.1.2. Попередити працюючих про небезпеку.
5.1.3. Повідомити керівника підприємства про виникнення аварійної ситуації.
5.1.4. Допомагати в усуненні аварійної ситуації.
5.1.5. При виникненні пожежі вжити заходи щодо її гасіння з допомогою вогнегасників та інших засобів, також негайно викликати пожежну охорону (за номером 01) і повідомити керівництво.
5.2. При нещасних випадках з людьми необхідно надати першу долікарську допомогу, викликати швидку медичну допомогу за тел. – 03, поставити до відома керівництво, вжити заходи для збереження обставин при яких трапився нещасний випадок, якщо це не створює загрози для життя і здоров’я інших працівників.
5.3. У випадку загоряння необхідно:
5.3.1. зачинити вікна, кватирки, відключити електроприлади, вентиляцію, винести у безпечне місце горючі рідини;
5.3.2. приступити до гасіння загоряння, застосовуючи первинні засоби пожежегасіння.
5.4. Полум’я необхідно гасити слідуючими засобами:
5.4.1. при загорянні рідин, які змішуються з водою – будь-яким вогнегасником, струменем води, піском, сукняним одіялом;
5.4.2. при загорянні речовин, які не змішуються з водою – вогнегасниками порошковими, вуглекислотними, піском, покривалами;
5.4.3. для гасіння горящої електропроводки, електроприладів необхідно спочатку відключити від електромережі: вимкнути з розетки або вимкнути рубильник на електрощиті і гасити порошковим або вуглекислотним вогнегасником;
5.4.4. при загорянні легкозаймистих речовин для їх гасіння застосовують будь-які вогнегасники, пісок, сукняні покривала;
5.4.5. для гасіння горящих дерев’яних частин застосовують будь-які засоби пожежегасіння.
5.5. Вжити заходів для евакуації та збереження матеріальних цінностей.
5.6. Після прибуття пожежних підрозділів виконувати розпорядження керівника гасіння пожежі.
1.Закон України «Про освіту»
2.Закон України «Про загальну середню освіту»
3. Державна національна програма "Освіта" ("Україна XXI століття")
4. Закон України «Про бібліотеки і бібліотечну справу»
5. Положення про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу
6.Типові правила користування бібліотеками в Україні
7.Типова посадова інструкція завідувача бібліотеки загальноосвітнього навчального
закладу
8. Типова посадова інструкція бібліотекаря загальноосвітнього навчального
закладу
9. Інструкція з обліку документів, що знаходяться в бібліотечних фондах
10. Інструкція про порядок доставки, комплектування та облік навчальної літератури
11. Бібліотечна статистика Міждержавний стандарт ГОСТ 7.20-2000
12. Інструкція з інвентаризації матеріальних цінностей, розрахунків та інших статей балансу
бюджетних установ
13. Типова інструкція про порядок списання матеріальних цінностей з балансу бюджетних установ
14. Інструкція зі складання типових форм з обліку та списання основних засобів, що належать установам і організаціям, які утримуються за рахунок державного або місцевих бюджетів
Законодавчі та нормативні документи | |||
| Закон України « Про бібліотеки та бібліотечну справу». | ||
| Закон України від 21 травня 2009 року № 1388-VI «Про внесення змін до Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» | ||
| Закон України від 9 січня 2007 року № 537-V «Про Основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки» | ||
| Закон України «Про освіту» |
| |
| Закон України «Про Національну програму інформатизації» | ||
| Закон України «Про авторське право і суміжні права» | ||
| Закон України «Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних» | ||
| Наказ МОНмолодьспорту України від 01.10.2012 р. № 1060 «Про затвердження Положення про електронні освітні ресурси» | ||
| Наказ Міністерства культури і туризму України від 29.12.2008 р. № 1631/0/16-08 «Про затвердження Типових норм часу на основні процеси бібліотечної роботи» | ||
| Наказ Міністерства культури і туризму України від 03.04.2007 р. № 22 «Про затвердження Інструкції з обліку документів, що знаходяться в бібліотечних фондах» | ||
| Наказ про затвердження Положення про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу | ||
| Положення про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу | ||
| Постанова про затвердження Державної цільової національно-культурної програми створення єдиної інформаційної бібліотечної системи «Бібліотека — XXI». | ||
| Державна цільова національно-культурна програма створення єдиної інформаційної бібліотечної системи «Бібліотека-XXI» | ||
| Постанова про підвищення заробітної плати працівникам бібліотек. | ||
| Постанова про затвердження Порядку виплати доплати за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек. | ||
| Порядок виплати доплати за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек. | ||
| Наказ про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки. | ||
| Лист щодо оплати праці та встановлення розряду працівникам бібліотеки загальноосвітнього навчального закладу. | ||
| Наказ про затвердження Положення про проведення атестації працівників підприємств, установ, організацій та закладів галузі культури. | ||
| Положення про проведення атестації працівників підприємств, установ, організацій та закладів галузі культури. | ||
| Розпорядження про схвалення Концепції Державної цільової програми підтримки та розвитку читання на період до 2015 року. | ||
| Концепція Державної цільової програми підтримки та розвитку читання на період до 2015 року. | ||
| Указ про проведення Всеукраїнської молодіжної акції «Пам'ятати. Відродити. Зберегти». | ||
| Міжнародні нормативно-правові акти в галузі діяльності шкільних бібліотек | ||
| Маніфест шкільних бібліотек ІФЛА | ||
| Маніфест ІФЛА про Інтернет | ||
| Інструкції на допомогу шкільному бібліотекарю | ||
| Типова посадова інструкція завідувача бібліотеки загальноосвітнього навчального закладу | ||
| Посадова інструкція методиста з бібліотечних фондів |
| |
| Посадова інструкція шкільного бібліотекаря | ||
| Примірне положення про бібліотечно-інформаційний центр загальноосвітнього навчального закладу | http://www.dnpb.gov.ua/id/787/?PHPSESSID=73c5f27bfa89ff278c144d7cd6ba8adc
| |
| Примірна посадова інструкція бібліотекаря-медіаспеціаліста навчального закладу | ||
| Інструкція про порядок комплектування та облік підручників і навчальних посібників | http://www.dnpb.gov.ua/id/389/
http://libcenter.com/index.php/shkilna-biblioteka/normativne-regulyuvannya/56-instruktsiya/47 | |
| Пам'ятка з оформлення книжкових виставок |
| |
| Положення про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу | ||
| Проект. Положення про спеціальну педагогічну бібліотеку районного (міського) методичного кабінету (центру)
|
Немає коментарів:
Дописати коментар
Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.