Читаємо = перемагаємо, адже читаюча й думаюча нація – це сила!

21.11.24

День Гідності та Свободи

 

  • Початок Революції Гідності співпав з 9-ю річницею Помаранчевої Революції. Народні протести проти рішення уряду Азарова, який вирішив призупинити процес євроінтеграції України, розпочалися увечері 21 листопада 2013 року. За 9 років до цього, 22 листопада 2004-го, люди вийшли на мітинг проти фальсифікацій результатів президентських виборів. І в 2004-му, і в 2013-му протестували проти дій Віктора Януковича.
  • 100-метрового листа “донецькому султану” – Віктору Януковичу – написали активісти 27 листопада на Майдані Незалежності. Януковича закликали обрати євроінтеграцію, пояснювали, чому це треба зробити та давали поради уряду.
  • “Живий євроланцюг” між Києвом та Перемишлем організували українські студенти 29 листопада – він почався у Києві і проліг через Житомир, Рівне, Львів і до Шегині на кордоні з Польщею. Довжина “ланцюга” становила 625 кілометрів, і він став другим в історії України з січня 1990 року, коли було створено подібний живий ланцюг на Акт Злуки.
  • “Марш мільйона” пройшов 8 грудня у Києві – на Народне Віче на Майдані Незалежності зібралося понад мільйон людей. Вони прийняли рішення про початок блокування Адміністрації президента, Кабміну та інших установ.
  • Михайлівський набат зазвучав після того, як у ніч з 10 на 11 грудня підрозділи внутрішніх військ і “Беркута” зробили спробу розігнати протестувальників на Майдані у Києві. Михайлівський Золотоверхий собор безперервно бив у дзвони – на той дзвін з усього міста стікалися мешканці. Диякон Михайлівського собору Іван Сидор отримав благословення у намісника монастиря ігумена Агапіта і побіг на дзвіницю. Пізніше він розповідав, що не знав насправді, як бити на сполох, адже останній раз таке відбувалося в 1240 році, коли під Києвом стояла татаро-монгольська орда. Але разом зі студентами-помічниками вклали у той передзвін всю душу, порвали чотири троса і стерли руки до мозолів. 
  • 200-тисячний хор на Майдані Незалежності виконав 14 грудня державний гімн України. Співали близько 200 тисяч людей, які зібралися на площі, а супроводжували хор “вогнями” мобільних телефонів та ліхтариків.
  • “Стіна плачу та боротьби” була споруджена тоді ж, у грудні, на Майдані. Із дерев’яних брусків створили огорожу, на кожному з них було написано назву населеного пункту, з якого приїхали люди до Києва. 
  • “Вогнехреща” замість Водохрещі сталася на Майдані 19 січня 2014 року – мирний протест перейшов у відкрите збройне протистояння. Мітингувальники, розчаровані безрезультативністю віче  та обурені “диктаторськими законами”, прийнятими Верховою Радою 16 січня, вирушили до Верховної Ради. На початку вулиці Грушевського дорогу їм перекрили підрозділи внутрішніх військ і “Беркута”. Майданівці пішли на штурм силовиків – розпочалося жорстоке протистояння, на щастя, без жертв – поки що. Пізніше цю подію назвуть так і назвуть – “Вогнехреща”.
  • У пастку “Беркуту” потрапили майданівці 20 лютого 2014 року, після ряду трагічних подій. Спецпідрозділ, що всю ніч штурмував “Майдан”, покинув позиції і рушив до вулиці Інститутської. Майданівці, які пішли слідом, потрапили під прицільний вогонь. Тоді кількість загиблих від куль снайперів зросла до десятків… 

Загалом на Майдані під час Революції Гідності загинули понад 100 осіб – їх згодом назвуть “Небесною Сотнею”. 

  • У понад 20 країнах світу підтримали Революцію Гідності – кампанії пройшли у Польщі, США, Канаді, Великобританії, Франції, Німеччині, Італії, Іспанії, Португалії, Австрії, Австралії, Бельгії, Грузії, Естонії, Литві, Норвегії, Швеції, Чехії та інших. Євромайдан став найбільшою проєвропейською демонстрацією в історії ЄС та найтривалішим мітингом в історії – він безперервно простояв 92 доби.    

 

БІБЛІОТЕКА МУЗЕЮ МАЙДАНУ

Advertisements
Report this ad

Бібліотека Музею Майдану є наступницею громадської ініціативи “Бібліотека Майдану”, яка виникла 26 січня 2014 року в стінах Українського дому.

Після завершення активного періоду революції з весни 2014 року волонтери Бібліотеки Майдану активно працювали над створенням книжкового фонду майбутнього музею, зокрема почали збирати видання, присвячені Революції Гідності.

Ця колекція, яка отримала назву “[МАЙДАН У КНИЖКАХ]”, станом на початок 2022 року накопичила понад 200 видань різного жанру та є найповнішим зібранням літератури про Майдан.

КОЛЕКЦІЯ “МАЙДАН У КНИГАХ”

У цьому розділі ви бачите список видань за абеткою. Можна також оглянути обкладинки цих книжок і ознайомитися з анотаціями.   

Окремою збіркою є власні книжки Видавництва Музею Майдану.

 

  1. Національний музей Революції Гідності. Революція Гідності: День Героїв Небесної Сотні: інформаційно-методичні матеріали | Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності (maidanmuseum.org).
  2. 2023 — День Гідності та Свободи. Інформаційно-методичні матеріали *pdf
  3. Український інститут національної пам’яті та Музей історії міста Києва:
  4. https://old.uinp.gov.ua/maidan-museum-tour/main.html; http://tsn.ua/specialprojects/maidanunknown.
  5. Сайт- меморіал, присвячений Героям Небесної Сотні:
    https://nebesnasotnya.com.
  6. «Історична правда»:Майдан. Початок. Cпогади учасників Революції Гідності
  7. Спецпроєкт ТСН: http://euromaidan.tsn.ua.
  8. Майдан 18-20 лютого. Як усе було. Проєкт збирає та публікує фото та відеоматеріали, що відносяться до цього періоду, публікації в пресі, тощо. 
  9. Проєкт Центру дослідження визвольного руху:
    https://www.youtube.com/watch?v=J_-9MZWWAz8.
  10. Проєкт Центру дослідження визвольного руху:
    https://www.youtube.com/watch?v=tBukajst_mk.
  11. День Гідності та Свободи. Методичні матеріали
  12. Майдан, як усе було. Вірші, присвячені пам’яті Героїв Небесної сотні
  13.  Інформаційно-методичні матеріали про суспільно-політичне значення Дня Гідності та Свободи. *pdf
  14. 21 листопада – День Гідності та Свободи: інформаційно-методичні матеріали

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.