Читаємо = перемагаємо, адже читаюча й думаюча нація – це сила!

31.10.24

Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек «Читаюча шкільна родина – стратегічне завдання бібліотеки»

 Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек

«Читаюча шкільна родина – стратегічне завдання бібліотеки»

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 12.08.2014 № 931 «Про проведення щорічного Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек» в Ковалівському ліцеї з 01 по 31 жовтня 2024 року було проведено Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек.

Читання пронизує всі аспекти людського життя та є підґрунтям освітньої, пізнавальної, інформаційної й професійної діяльності. Стрімке зростання обсягу інформації, яку потрібно засвоїти, потребує підвищення темпу читання, якості та швидкості розуміння прочитаного й ухвалення рішень. Читання стає основою освіти і провідним умінням для самоосвіти упродовж усього життя. Існує думка, що підростаюче покоління втрачає інтерес до читання. Різні країни світу застосовують свої підходи до розв’язання цієї проблеми, але всі вони мають на меті одне – зробити читання привабливим для сучасної людини, показати його важливість для розвитку як окремої особистості, так і всього суспільства.

Цьогорічний Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек сприяв зростанню престижності читання як культурної цінності, використанню потужного виховного потенціалу української літератури, застосуванню сучасних підходів до формування навичок читання, залученню нових користувачів до бібліотеки.

Впродовж місячника у нашому ліцеї було проведено такі бібліотечні заходи:

-         години державності: «Українська держава та її національна символіка»;

-         книжкова панорама «Лицарі українських степів» до дня захисника України. Каскад інформаційних повідомлень до Дня козацтва;

-         Віртуальна тематична виставка «Мистецтво проти війни» Українські художники малюють війну: світові треба показати наш біль;

-         оформлено тематичну книжкову виставку:70 років від дня народження Зірки Захаріївни Мензатюк (1954), українського прозаїка, казкарки, журналістки;

-         літературна медіагодина «Художнє різноманіття творів на історичну тематику» за твором «Таємниця козацької шаблі» Зірка Мензатюк;

-         цикл бесід на патріотичну тематику «Нам українською судилось говорити»;

-         години спілкування: «Читаємо про Україну разом з дітьми»;

-         бібліотечне заняття – подорож у країну Словниковію;

-         Шоу-огляд літератури до Міжнародного дня шкільних бібліотек «Форми збереження культурної спадщини – бібліотеки. Найцікавіші бібліотеки світу та України».

Протягом дня в бібліотеці ліцею на імпровізованому паркані учні й вчителі розміщували короткі інформаційні повідомлення, вислови, малюнки, світлини за тематикою «Суперсили читання: як книжки змінюють наше життя»

Сподіваємось, що бібліотечні заняття впродовж Всеукраїнського місячника сприяли формуванню у здобувачів освіти звички й потреби в читанні, завдяки чому суспільство обиратиме читання як свідому й регулярну практику для дозвілля, навчання та розвитку.

 




30.10.24

“Мрія? А що це?!” Як класики вигадували б нові українські слова, якби жили в наш час. ДІАЛОГИ В МЕСЕНДЖЕРАХ

 “Мрія? А що це?!” Як класики вигадували б нові українські слова, якби жили в наш час. ДІАЛОГИ В МЕСЕНДЖЕРАХ

Студія онлайн-освіти EdEra пофантазувала й уявила, за яких умов українські письменники могли б вигадати слова “мрія”, “мистецтво”, “привид”, якби жили в наші часи.

Прикольні діалоги в месенджерах з цього приводу EdEra поширила напередодні Дня української писемності та мови.

Графіка: студія EdEra

Як це — вигадати слово, яке згодом щодня вживатимуть мільйони українців? Всі, певно, знають, що Іван Франко, Леся Українка, Тарас Шевченко та інші письменники придумали не одне словечко. Наприклад, слово “мрія” вперше вжив Михайло Старицький у вірші, присвяченому Олені Пчілці – у нашому варіанті Старицький, перед тим як написати вірш, надсилає Пчілці повідомлення і запитує, чи є в неї мрія… У серії картинок ми відтворили ситуації, за яких письменники вигадували слова, але зробили героїв сучасними. Тобто такими, ніби ми кожного дня їздимо з ними в метро, купуємо каву в одній кав’ярні, коментуємо однакові дописи у Facebook”, – пояснює EdEra.

Мета серії креативних картинок – показати, що українська мова – не архаїчна, а жива і сучасна. Вона розвивається разом із нами, крокує в ногу з часом, а говорити українською — в тренді.

Можливо, саме ти вигадаєш українське слово, яке за кілька років вживатимуть мільйони українців!” – закликають мовні активісти.

29.10.24

Задля популяризації традицій кобзарства запрацював портал «ДУМА»

 Задля популяризації традицій кобзарства запрацював портал «ДУМА»

Нещодавно цей портал, створений за підтримки Український культурний фонд в межах проєкту «Кобзарство. Епічна традиція», презентувала асоціація сприяння розвитку кінематографа «Дивись українське». 

Ініціатива спрямована на збереження та популяризацію унікальної нематеріальної культурної спадщини України – традицій кобзарства. 

Особливістю проєкту є його інклюзивність та доступність для всіх користувачів, зокрема для людей з порушеннями зору. 

Докладніше 👉 https://ucf.in.ua/news/17102024

28.10.24

80–та річниця визволення України від фашистських загарбників

 80–та річниця визволення України від фашистських загарбників: інформаційно-методичні матеріали

28 жовтня 2024 року виповнюється 80 – а річниця визволення України від фашистських загарбників.

Свято встановлене відповідно до Указу Президента України Віктора Ющенка від 20 жовтня 2009 року «…з метою всенародного відзначення визволення України від фашистських загарбників, вшанування героїчного подвигу і жертовності Українського народу у Другій світовій війні…»

З перших днів війни Україна була центральною ділянкою воєнних дій. Війна двічі прокотилася по території України, знищуючи на своєму шляху людей, матеріальні та культурні цінності.

Битва за визволення України тривала 22 місяці. Перші населені пункти України на східному Донбасі були звільнені в грудні 1942 року. Завершила визволення України Карпатська операція, що розпочалася 9 вересня 1944 року. 27 жовтня 1944 року було звільнено місто Ужгород, а 28 жовтня війська вийшли на сучасний кордон нашої Держави.

В цей день традиційно вшановують пам’ять воїнів, які загинули в боях за звільнення України, та населення, яке постраждало від дій нацистських окупантів.

За підрахунками істориків, у ході воєнних дій на території України загинуло близько трьох мільйонів воїнів, понад два мільйони українців було вивезено для примусової праці до Німеччини під час окупації. На території України  було зруйновано понад 700 міст і 28 тисяч сіл, близько 10 мільйонів людей залишились без даху над головою, знищено понад 16 тисяч промислових підприємств.

В ході війни бойовими нагородами було відзначено близько 2,5 млн. воїнів-українців, серед яких було чимало розвідників.

25.10.24

Виховне заняття до дня Української писемності та мови Тема : Наша мова калинова!

 З ДНЕМ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ!

 Щороку 9 листопада в Україні відзначають День української писемності та мови. Традиційно в цей день усі українці пишуть Радіодиктант національної єдності, а в школах, окрім цього, проводять тематичні уроки з української мови та літератури, олімпіади.



 

ПЛАТФОРМИ ДЛЯ ВИВЧЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЗА ШКОЛОЮ

  • Безплатний курс “МовиТИ“, від студії онлайн-освіти EdEra. Він складається із п’яти модулів, практичних завдань, тестів, мотиваційних відео відомих людей, які перейшли на українську тощо;
  • онлайн-курс та розмовні клуби “Єдині“. Це 28 днів підтримання в переході на українську мову. Упродовж навчання учасники щодня отримуватимуть завдання, навчальні матеріали, щоби подолати мовний бар’єр, зможуть взяти участь у вебінарах та розмовних клубах у своєму місті;
  • онлайн-курс “Лайфхаки з української мови”;
  • YouTube-канали, серед яких експрес-уроки Олександра Авраменка, проєкт “Лайфхак українською” тощо;
  • у Tik-Tok Артур Пройдаков радить дивитися відео Андрія Шимановського, який говорить про правильне слововживання тощо.

День української писемності та мови

  День української писемності та мови

В Україні 27 жовтня відзначається День української писемності та мови. І у цей день варто згадати вислови відомих українських письменників, які навіть через століття продовжують надихати та єднати українській народ.

Зібрали 20 найкращих та найпотужніших цитат від українських письменників про нашу Батьківщину та мову.

"Українська пісня - це бездонна душа українського народу, це його слава", - Олександр Довженко.

"А ви думали, що Україна так просто. Україна - це супер. Україна - це ексклюзив. По ній пройшли всі катки історії. На ній відпрацьовані всі види випробувань. Вона загартована найвищим гартом. В умовах сучасного світу їй немає ціни", - Ліна Костенко.

"Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирають мову", - Ліна Костенко.

"Мова - це не тільки засіб спілкування, це зброя, з якою треба вміти поводитися", - Дмитро Павличко.

"Мова народу - це його дух, його найкраща пісня, його заповіт", - Олесь Гончар.

"Мова - це скарб нації, це її мудрість, її серце", - Пантелеймон Куліш.

"Любила гори, трави, квіти, А ви любіть Україну, діти", - Леся Українка.

"Для всіх ти мертва і смішна, Для всіх ти бідна і нещасна, Моя Україно прекрасна, Пісень і волі сторона", - Олександр Олесь.

"Я так її, я так люблю мою Україну убогу, що проклену святого Бога, за неї душу погублю!" - Тарас Шевченко.

"Немає мови, - немає нації, бо мова - це душа народу", - Іван Франко.

"Ми переможемо лише тоді, коли усвідомимо, що за Україну треба не вмирати, а вбивати", - Григорій Сковорода.

"Народ мій є! Народ мій завжди буде! Ніхто не перекреслить мій народ!" - Василь Симоненко.

"Я - Українець! Ось і вся моя автобіографія!" - Василь Симоненко.

"Мова - це найбільше багатство, яке має людину. Втративши її, вона втрачає самого себе", - Павло Загребельний.

"Вітчизна - це не хтось і десь, Я - теж Вітчизна", - Іван Світличний

"Дзвін шабель, пісні, походи, воля соколина, тихі зорі, ясні води - моя Україна", - Володимир Сосюра.

"Любіть Україну у сні й наяву, вишневу свою Україну, красу її вічно живу і нову і мову її солов'їну", - Володимир Сосюра.

"Нема на світі України, Немає другого Дніпра", - Тарас Шевченко.

"Бути українцем - це значить бути постійно в стані доказування свого права на існування", - Володимир Винниченко.

"Тобі, Україно моя, і перший мій подих, і подих останній тобі", - Василь Еллан-Блакитний.

"Шматок землі, ти звешся Україною. Ти був до нас. Ти будеш після нас", - Ліна Костенко.

Ідея до Дня української писемності і мови: мовні комікси!

 Ідея до Дня української писемності і мови: мовні комікси!

Автор: Liudmyla Tabolina

Друзі, до свята нашої рідної мови підготувала для вас дещо дуже цікаве і надзвичайно творче - мовні комікси "Пригоди літер".

У цих коміксах головні герої - українські літери, які переживають неймовірні пригоди.

Наприклад, буква Ї рятує мову, а літера Щ вирушає на пошуки таємниці.

Що ви матимете?

✔ Шаблони історій про літери з готовими сюжетами.

✔ Заготовки для створення власних коміксів.

✔ Героїні-літери, з якими можна працювати і втілювати творчі ідеї.

Як використовувати?

✨ Можете забрати готові історії і створювати комікси разом з дітьми.

✨ Або вигадати власні пригоди з іншими літерами, розширюючи межі фантазії учнів та учениць.

Беріть і застосовуйте - шаблони доступні для всіх! Це чудова можливість вивчати українську мову цікаво й захопливо, розвивати творчі здібності дітей.

Лінк на розробку в Canva⤵️

https://www.canva.com/.../uia0htrelPwRdWaUxFvfbw/edit...

24.10.24

Флешмоб "Нам українською судилось говорити"

 Українська мова - це голос нашої історії, літератури, науки й мистецтва, душа нашого народу, любов до рідного слова - це щоденна праця й гордість.

   День української писемності та мови - свято нашої культури та ідентичності!
 



23.10.24

Шоу-огляд літератури до Міжнародного дня шкільних бібліотек «Форми збереження культурної спадщини – бібліотеки. Найцікавіші бібліотеки світу та України»

Аби розширити кругозір учнів новими цікавими фактами, виховувати бажання відвідувати бібліотеки та багато читати, захоплюючись незвіданим світом, де концентрується інтелектуальний потенціал людства; виховувати прагнення бути інтелектуально розвиненою особистістю, шкільним бібліотекарем було проведено заняття для учнів 3 класу.







Освітній серіал «Українські герої та героїні: від минулого до сьогодення»

 Освітній серіал «Українські герої та героїні: від минулого до сьогодення»

Національне агентство України з питань державної служби спільно з Вищою школою публічного управління створили освітній серіал про історію українського державотворення «Українські герої та героїні: від минулого до сьогодення».

У десяти серіях висвітлено історичні етапи становлення України – Княжу добу, Козаччину, зародження модерної української нації, Українську революцію 1917–1921 років, звитягу діячів ОУН-УПА, рух опору в Україні, роль видатних жінок у національному відродженні, внесок української еміграції в процеси державотворення, становлення Незалежності.

Серіал розміщено за покликанням: http://surl.li/njtdet

Методичний кейс до Всесвітнього тижня медійної та інформаційної грамотності

 Методичний кейс до Всесвітнього тижня медійної та інформаційної грамотності

21 жовтня 2024 року відкрито доступ до методичного кейсу «Медіаграмотність — життєва навичка кожного», присвяченого Всесвітньому тижню медійної та інформаційної грамотності. Матеріали підготовлено в межах реалізації регіонального проєкту «Освітній технопарк Харківщини» за напрямом «Моя країна – Україна».

Зміст методичного кейсу спрямовано на інформаційну та методичну підтримку педагогічних і бібліотечних працівників із метою вдосконалення їх професійних компетентностей.

Матеріали методичного кейсу знайомлять з метою проведення Всесвітнього тижня медійної та інформаційної грамотності, історією його святкування, тлумаченням медіаосвітньої термінології.

Також на допомогу педагогічним і бібліотечним працівникам запропоновано перелік онлайн-курсів з медіаосвіти, навчально-методичних посібників і коміксів.

ЗАВАНТАЖИТИ МЕТОДИЧНИЙ КЕЙС 

22.10.24

Подорож у країну Словниковію

  Чи погоджуєтеся ви з французьким письменником Анатолем Франсом, що   «словник – це весь всесвіт в алфавітному порядку»? А це дійсно так! Знайомство з ним і справді відкриває цікавий світ слова: що воно означає, як перекладається, як правильно його написати.       Щоб розкрити таємниці словників, у сонячний осінній день до шкільної бібліотеки завітали учні 5-А класу на бібліотечне заняття «Подорож у  країну Словниковію» (до Дня української писемності та мови).

 Бібліотечне заняття "Подорож у країну Словниковію" проведено як інтегроване заняття на уроці української мови. Цей урок бібліотекар проводить разом з учителем української мови.

Метою бібліотечних занять є ознайомлення учнів із ДІФ бібліотеки, його структурними елементами - словниками, довідниками, енциклопедіями. Учні 5 класу ознайомилися з книжковим фондом, довідковими виданнями, їх розміщенням у фонді бібліотеки. 

 








21.10.24

Літературна медіагодина «Художнє різноманіття творів на історичну тематику» за твором «Таємниця козацької шаблі» Зірка Мензатюк

 З історії написання твору

 Задум створити пригодницько-детективну повість «Таємниця козацької шаблі» виник у письменниці Зірки Мензатюк під час подорожей з родиною історичними місцями України. 

У творі, що був написаний 2006 року, вона використала історичні дані про битву під Берестечком у 1651 році. Тоді 100-тисячне військо запорізьких козаків під керівництвом гетьмана Богдана Хмельницького разом з союзним військом кримських татар воювали з набагато більшою армією Речі Посполитої. Козаки були розбиті, загинули тисячі, і Хмельницький змушений був укласти невигідний для українців Білоцерківський мирний договір з польським королем Яном Казимиром. 

У творі Зірки Мензатюк про це було сказано так: «Козаків перемогли. Але не покорили! Вони гинули, не піддавшись, не схилившись, лишаючи по собі невмирущу славу!».

З учнями 4 класу шкільним бібліотекарем було проведено літературну медіагодину «Художнє різноманіття творів на історичну тематику» за твором «Таємниця козацької шаблі» Зірка Мензатюк до дня 70-річчя від дня народження письменниці.