Повсякденною їжею запорозьких козаків були: соломаха — житнє борошно, густо зварене на воді й засмажене олією з цибулею; тетеря — пшоно або житнє тісто, зварене на квасі; братко — теж пшоняна каша з додаванням прісного тіста.
Круту тетерю їли з жиром, молоком, звичайною водою або із щербою — риб’ячою юшкою. Варену або печену рибу подавали на стеблях — дерев’яних дошках з видовбаною серединою, щоб не стікала юшка.
Запорожці вживали багато фруктів, городини, різної зелені — кропиву, лободу, чебрець, м’яту, кульбабу, звіробій, листя й коріння суниць. Найбільшою пошаною користувалися часник і цибуля.
Любили поласувати свіжим м’ясом, салом, птицею, дичиною, варениками, сирниками, гречаними галушками з часником, приправленими салом, що їх готував курінний кухар на спеціальне замовлення і додатково зібрані гроші.
Козаки вживали рубці, свинину, мамалигу — тісто з проса чи кукурудзи, котру їли з бринзою, солоним овечим сиром, і загреби — коржі, які клали в напалену піч і загрібали попелом і гарячим вугіллям.
Печеного хліба в куренях на стіл не подавали. Його більше вживали ті запорожці, що жили в передмістях Січі або в паланках у власних хатах.
Мед, пиво, брагу ставили на сирно (стіл) у кінвах (невеликих відрах) з навішеними на них дерев’яними коряками.
Перш ніж сісти за стіл, ставали в ряд один біля одного, хрестилися до ікони, читали молитву про хліб насущний.
Закінчивши трапезу, козаки вставали, хрестилися на ікони, дякували спершу курінному отаманові, а потім — курінному кухареві, кидали на стіл дрібні монети для закупівлі необхідних харчів на наступний день.
Немає коментарів:
Дописати коментар
Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.