Читаємо = перемагаємо, адже читаюча й думаюча нація – це сила!

09.10.24

Продовжуємо тему козаків: як українські козаки московитів перемагали, самі відомі битви

 

Битва під Оршею 1514 року

Тоді 15-тисячне козацьке військо під проводом гетьмана Костянтина Острозького розгромило 80-тисячну московську армію, яка прагнула захопити землі сучасної України та білорусі.  

Похід на москву Петра Сагайдачного

Сагайдачний як досвідчений політик і військовий діяч постійно підтримував можливості отримати визнання для козаків і всієї Запорізької Січі. Тому, коли королевич Владислав почав чергову військову кампанію проти московського царства, яка повинна була привести його на московський престол або принаймні захопити більшу частину царства і отримати стратегічну перевагу в колонізації перспективних територій і торгових шляхів, тож у 1618 році Сагайдачний виступив разом з ним і привів із собою сорок тисяч козаків. Вони взяли в облогу москву. Як результат, до Речі Посполитої відійшли Смоленськ, Новгород-Сіверськ та Чернігівські землі, які до того були загарбані москвою.

Конотопська битва

У 1659 році козацьке військо на чолі з гетьманом Іваном Виговським здобуло блискучу перемогу над московським військом під керівництвом Олексія Трубецького. Ця битва — один із ключових епізодів московсько-української війни 1658–1659 років. Гетьману Виговському вдалося заманити московське військо в болотисту місцину під Конотопом. московську армію було розбито, а головні сили змушені відступити з українських земель до Путивля.  

Битва на Звенигородщині

Вона відбулася вже значно пізніше — за часів Української Народної Республіки. Знаючи про наближення більшовицької орди, до станції Бобринської підтягнулись загони Звенигородського козацького коша, а також черкасці та єлисаветці. Загальне керівництво здійснював штаб Звенигородського коша на чолі з Юрком Тютюнником. Бій тривав увесь день, при цьому обидві сторони зазнали значних втрат. Справу вирішила запекла нічна атака козаків. росіяни не витримали натиску й кинулися навтіки, залишивши зброю.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.